Notre Dame Regional High School

Cape Girardeau, MO

notre dame seal

Athletic Hall of Fame

Notre Dame Regional High School
Athletic Hall of Fame

Notre Dame Regional High School Athletic Hall of Fame Award strives to preserve the heritage and tradition of excellence in the athletic programs at Notre Dame.  Each year we will recognize male and female athletes and coaches from St. Mary’s High School, Cape Catholic, Notre Dame, and Notre Dame Regional High School who have made a significant contribution to these athletic programs.  Through this award, we are in search of outstanding athletes who exemplify the highest standards of sportsmanship and have brought honor and distinction to Bulldog Athletics.  

Criteria

  • All candidates must be nominated by written application.  Candidates must be eligible in the following categories:
    • The nominee, if an ATHLETE, becomes eligible ten years after graduating high school and must have lettered at least twice in the same sport.
    • The nominee, if a COACH, must have coached at least ten years in the Bulldog athletic program and must have made an outstanding contribution to the athletic program during his/her tenure.
    • The nominee, if a TEAM, becomes eligible ten years after their State Championship.
  • The nominee must be of sound character at the time of induction.
  • The nominee must have been exemplary in their accomplishments during their time as an athlete or coach.
  • The nominee does not have to be living to be inducted.

Nomination Procedures and Deadlines

  • Completed nomination forms must be received by October 1st annually.
  • The Induction Ceremony will take place at a designated ND basketball game in January or February
    • The Induction Ceremony and Reception for the 2019 Hall of Fame class will be Friday, February 16, 2019 during half-time of the varsity basketball game.
  • Send correspondence to
    Notre Dame Regional High School, Hall of Fame
    265 Notre Dame Drive
    Cape Girardeau, MO 63701 

Download Application

Current Members

Listed A-Z

  • 1993 State Champion Baseball Team
  • Ed Arnzen, coach
  • Bradley Beussink, class of 1981
  • Jeff Beussink, class of 1989
  • Lisa (Robert) Beussink, class of 1979
  • Mark Beussink, class of 1975
  • Michelle (Ressel) Beussink, class of 1991
  • Kenny Blattel, class of 1971
  • Bill Bohnert, class of 1969
  • Jeff Bohnert, class of 1982
  • Meridith (Medlin) Brinkmeyer, class of 2007
  • Kristain Burger, class of 2007
  • William Austin Critchlow, class of 2005
  • Tyler Cuba, class of 2003
  • Steve Dirnberger, class of 1975
  • Danny Dohogne, class of 1987
  • Rick Dohogne, class of 1977
  • Tim Drury, class of 1979
  • Josh Eftink, class of 2000
  • Sierra Ellis, class of 2004
  • Gary Evans, class of 1958
  • Greg Flaker, class of 1968
  • Tim Garner, class of 1993
  • Jim Glastetter, coach, class of 1963
  • Mike Goodson, class of 1977
  • Jeff Graviett, coach
  • Eric Greaser, class of 1988
  • Jerry Grim, coach
  • Ken Haas, class of 1939
  • David Halter, class of 1968
  • Jennifer (Glueck) Hart, class of 1998
  • Kimberly (Glastetter) Hogan, class of 1995
  • Paul Hale, coach and athletic director
  • Kim (Cooper) Hunter, class of 1988
  • Chris Janet, classs of 1980
  • Melissa (Dohogne) Kellmann, class of 1983
  • Kathryn (Knaup) Landewee, class of 1987
  • Deana (McCormick) Ludwig, class of 2002
  • Paul Lynch, class of 1988
  • Don Maurer, coach, class of 1974
  • Ron Maurer, coach, class of 1974
  • Jim Maurer, class of 1969
  • Sommer McCauley, class of 2004
  • Nathan McGuire, class of 1997
  • Fred Meystedt, class of 1955
  • Bob Miller, class of 1952
  • Ashley Millham, class of 2003
  • Wayne Nenninger, class of 1964
  • Lisa (Millham) Nice, class of 2002
  • Angela (Judd) Nicholls, class of 1993
  • Helen Payne, coach
  • Matthew Pfau, class of 2006
  • Dawson Pikey, class of 1956
  • Adam Prasanphanich, class of 2003
  • Ken Reiker, class of 1962
  • Ray Reinagel, coach, class of 1976
  • Tom Reinagel, class of 1968
  • Keith Ressel, class of 1988
  • Kirk Ressel, class of 1986
  • Ronnie Ressel, class of 1987
  • Bruce Robert, class of 1983
  • Greg Rubel, class of 1993
  • Matt Rubel, class of 1996
  • Tony Rubich, coach
  • Jim Schlitt, class of 1979
  • Jeff Schott, class of 1980
  • Steve Schott, class of 1983
  • Amy (Debrock) Schweinbold, class of 1995
  • Mary Jane (Glueck) Schwieger, class of 1980
  • Kathleen (Gambill) Sebby, class of 1982
  • Randi Sencilboy, class of 1999
  • Mickey Shannon, class of 1952
  • Scott Siebert, class of 1984
  • Travis Siebert, class of 2003
  • Tara (Payne) Stroup, coach, class of 1994
  • Ali Tyson-Taufoou, class of 2003
  • Jeff Unterreiner, class of 1984
  • Courtney Vickery, class of 2002
  • Matt Vollink, coach, class of 1997
  • Jack Wedemeier, class of 2007
  • Tim Welter, class of 1978
  • Bryce Willen, class of 2005
  • Ryan Willen, class of 2008
  • Joe Williams, class of 1975
  • Lloyd Williams, class of 1967
  • Ty Williams, class of 2008
  • Brad Wittenborn, coach
  • Scott Wittenborn, class of 2002